Uddannede phytoterapeuter®

Mest for dig, der søger en behandler

Af Rikke Goerlich

Phytoterapeuttitlen er beskyttet og flg. phytoterapeuter® har alle gennemgået Urteskolens uddannelse og har bestået eksamen med meget flotte resultater.

Vi er stolte af at kunne henvise dig til dem!


Søg en phytoterapeut® i Danmark, Norge, Sverige og på Island
Herunder finder du terapeuterne oplistet efter postnummer:



Camila Rievers Søgaard
Urtelyd
Kronprinsensvej 2
2000 Frederiksberg

Mail: livingstories.cs@gmail.com

Ria Maté Nielsen
Herbal Salvation
Tom Kristensens Vej 10,5, 509
2300 København S
Mail: rheeah.mate@gmail.com

Brian Holch Jensen
Kentiavej 12, 2 tv
2300 København S
Mail: brianholchjensen@yahoo.com

Dorrit Sten
Elselillevej 9
2300 København S
Mail: dorritsten@gmail.com

Lone Beck Sørensen
Lone Beck Phytoterapi
Blekingegade 1, 4 tv
2300 København S
Mail: karma@lonebeck.dk

Inge Kellermann
Store Møllevej 5, st.tv
2300 København S
Mail: info@helsemail.dk

Charlotte Helsted
Humlehaven 37
2500 Valby
Mail: charlotte@friis-helsted.dk

Heidi Bækgaard Jonesco
Naturmedicinsk Klinik
Kongsager 69
2620 Albertslund
Mail: kontakt@naturmk.dk

Rusodan Giorgberidze
Stumpedal 24, stth
2730 Herlev
Mail: ruso170458@yahoo.com

Marie Bruun
Marie Bruun
Frederiksdalsvej 35, 1 sal
2800 Kongens Lyngby
Mail: skrivtil@sundcirkel.dk


Joyce S.E. Jensen
Klinik Naturligvis
Vangede Bygade 41
2820 Gentofte
Mail: joyce.jensen@hotmail.com

Helle Wikstrøm
Urtekosten
Parkvej 56
2850 Nærum
Mail: hwi333@gmail.com

Karin Schurian Rosenø
Via Naturalis
Carolinevej 1.3 tv
2900 Hellerup
Mailkontakt via hjemmesiden

Marianne Holdt
Marianne Holdt
Lysagervej 18
2920 Charlottenlund
Mail: photo@marianneholdt.com

Eva Riis
Skodsborg Spa og Kurklinik
Skodsborg Strandvej 139
2942 Skodsborg
Mail: evariis@hotmail.com

Marguerite Flensted
Frøtorvet
Rønnebær Allé 40
3000 Helsingør
Mail: info@froetorvet.dk

Lone Bergman
Sund Levevis
Møllehatten 12
3140 Ålsgårde
Mail: lbe@vip.cybercity.dk

Mette Kromann Thomsen
Guide Mette
Degnemarken 4
3220 Tisvildeleje
Mail: mkromann@get2net.dk

Marianne Alstrup
3230 Græsted
Mail: marianne.alstrup@post.tele.dk

Gitte Flaga Vindelev
Jespervej 22
3400 Hillerød
Mail: gflaga@lallemand.com

Michaela Bundgaard
Michaela Bundgaard
Møllevangen 21
3460 Birkerød
Mail: michaela.bundgaard@gmail.com

Charlotte Rask
Hyllesletterne
Hyllestedvejen 2
3630 Jægerspris
Mail: info@hyllesletterne.dk

Lotte Rued Møller
Bidforbid
Fåregårdsvej 6, Olsker
3770 Allinge
Mail: lotterued@hotmail.com

Lone Nielsen
Urteture.dk
Galpestykket 451, Svogerslev
4000 Roskilde
Mail: lone.n@mail.dk


Tina Skærlund
Østre Vindingevej 77
4000 Roskilde
Mail: health-clinic@hotmail.com

Johnny Pedersen
Grevens Træer 1 C
4220 Korsør
Mail: ka-ibis@mail.dk

Mette Sivertsen
Hvedevænget 73
4700 Næstved

Lisbeth Trojel
Tyvelsevej 83, Sandby
4171 Glumsø
Mail: thomasminde@digmail.dk

Judy Lynee
Hovedgaden 8
Nr. Jernløse
4420 Regstrup

Inge Jacobsen
Klinik Rhodiola
Jernbanegade 8, 1 sal
4600 Køge
Mail: ingegriese@sol.dk

Eva Riis
Svane Apoteket
Torvestræde 8
4700 Næstved
Mail: evariis@hotmail.com

Vivi Kia Jensen
Primulavej 61, 4 th
5000 Odense C
Mail: ivivsol@hotmail.com

Helle Normann Friis
Glenshøjparken 19
5620 Glamsbjerg
Mail: helle@lic-mail.dk

Flemming B.R. Nielsen
Biopatisk Klinik
Hyldegårdsvænget 12
5690 Tommerup
Mail: biopat@get2net.dk

Karuna Bille
Skovbakken 10
5900 Rudkøbing
Mail: karunabille@hotmail.com

Grete Lind
Helligkorsgade 13, 2 tv
6000 Kolding
Mail: grete@gretelind.dk

Dorte Ulrikke Nørgaard
Ulrikke.dk
Bjert Kirkevej 29
6091 Bjert
Mail: dorte@ulrikke.dk

Marianne Schmidt
Massage v/Marianne Schmidt
Hasselhaven 1
6330 Padborg
Mail: info@mas-sage.dk

Rima Gaisyte
Grindtvigs Allé 128
6400 Sønderborg
Mail: rgaisyte@yahoo.dk

Keld Z. Aaes
Sund i Centrum v/Keld Massør
Mosevej 1, Guderup
6430 Nordborg
Mail: info@sundicentrum.dk

Lise-Lotte Lakolk
Havnebyvej 70, st
Kongsmark
6792 Rømø

Susan Matthiesen
Overbyparken 23
7080 Børkop
Mail: susanm@c.dk

Trine Møller Kopp
Hosby Langgade 12
7130 Juelsminde

Mimoun Bouterfas
Gormsvej 16, 2 tv
7400 Herning
Mail: bmbm74@hotmail.com

Sussi Lybecker
Charqi - Alternativ sundhedsklinik
c/o Helsam, Jyllandsgade 7
7400 Herning
Samt ekstra klinik ved: Brøndumvej 7, 7800 Skive

Mynte Tarpgaard
Kirkebakken 2, Borbjerg
7500 Holstebro
Mail: mynte@mail.dk

Mathias Jørgensen
8000 Århus C
Mail: phytomat@hotmail.com

Sofia S.C. Stensland
Bright Flow v/ Sofia S.C. Stensland
Vesterport 3, 4. sal, nr 11
8000 Århus C
Mail: sofia@brightflow.dk

Hanne Buchholtz
Body Science v/ Hanne Buchholtz
Aldersrovej 8, 4tv
8200 Århus N
Mail: info@bodyscience.dk

Camilla W. Bang
Hørretvej 150A
8320 Mårslet
Mail: camillaheksen@gmail.com

Kristine Nielsen
Biopatisk Klinik Khepri
Hørretvej 156
8320 Mårslet
Mail: stinne24@hotmail.com

Mette Mikkonen Andersen
Trige Centervej 70, st. tv
8380 Trige
Mail: phytoguffer@yahoo.dk

Lene Pors
Stiklingen
Egevænget 77
8382 Hinnerup
Mail: lene@stiklingen-pors.dk

Susanne Kirstine Sommer
Naturmedicinsk klinik Djursland
Skudehavnen 16
8400 Ebeltoft
Mail: susanne@na-me.dk

Kathrine Søholdt
Kathrines univers.dk
Hostrupsgade 27, st. th.
8600 Silkeborg
Mail: kathrine.heder@yahoo.dk

Karin Schurian Rosenø
Via Naturalis
Ansøvej 41
8654 Bryrup
Mailkontakt via hjemmesiden

Lene Møller
Løvetvej 18, Grædstrup
8740 Brædstrup
Mail: lene-m@mail.dk

Annette Due
Hviddingvej 33, Hammershøj
8830 Tjele
Mail: nettedue@gmail.com

Lilly Nilsson
Vitalin - massage og urteterapi
Højbjerg Huse 4
8840 Rødkærsbro
Mail: vitalin@mail.dk

Lene Andersen
Urteliv
Niels Ebbesens Gade 4, 1 th
9000 Aalborg
Mail: lene@urteliv.dk

Birgit Kærsgaard
Binderupvej 22
9240 Nibe

Mail: poulsan@tdcadsl.dk

Annie-Kate Anker
Baunehøjvej 27, Tranum
9460 Brovst
Mail: ankaanje@gmail.com

Pia Bischoff
Højen Urter
Komdrupvej 12,
9293 Kongerslev
Mail: pia.bischoff@sol.dk

Karin Høgh
Als Hedevej 16
9560 Hadsund
Mail: k.hoeg@ofir.dk


Søg en Phytoterapeut® i Norge
Herunder finder du terapeuterne listet efter postnummer.

Laila Sørby
Rathkesgt. 13
0558 Oslo
Mail: laiogeg@c2inet.no

Ingvild Eskeland
Terapeuterne
Majorstueveien 36
0367 Oslo
Mail: in-eske@online.no

Birgitte Mørch-Madsen
Alternativ Medisin Røa
Værkerøveien 205 A, 2 etg
0751 Oslo
Mail: birg19@hotmail.com

Merethe Lindstrøm
Langmyrgrenda 45 A
0861 Oslo
Mail: merethel@online.no

Hilde Skauli
Åbakken 1
1336 Sandvika
Mail: hskauli@hotmail.com

Kirsti Friid Fladebo
Friid Klinikken
Slålomveien 54
1350 Lommedalen
Mail: kirsti@norvis.no


Randi Irene Blom
Østerås Naturmedisin
Otto Ruges Vei 80
1361 Østerås
Mail: ri-blom@online.no

Reidunn Tangen Krüger
Skogstien 3
1386 Asker
Mail: reidunnkrueger@yahoo.no

Siv Gundersen Mrsa
Kappelveien 83
1450 Nesoddtangen
Mail: sivmr@broadpark.no

Eli Janne Espelund Gjerken
Slattum Terrasse 37 A
1480 Slattum
Mail: janne.gjerken@gmail.com

Vera Bjerkeli
Vammaveien 326
1880 Eidsberg
Mail: verabj@online.no

Kristin Skoglund
Tangenveien 119
1914 Ytre Enebakk
Mail: urteklin@online.no

Solveig Skaland
Riis Terasse 23
2007 Kjeller
Mail: s.skal@online.no

Heidi Kristin Smedstad
Braskereidfoss Naturmedisin
Snarhol
2453 Braskereidfoss
Mail: post@naturterapeutheidi.no

Sigrun Eide
Urtica
2500 Tynset
Mail: sigruneide@gmail.com

Linda Lien
Baksidevegen 1092
Harpefoss
2647 Sør-Fron
Mail: fytoterapi@gmail.com

Freddy Nilsen
Granitveien 7 B
2743 Harestua
Mail: frnilse@online.no

Wenche Reime
Seilmakergate 3
3040 Drammen
Mail: reime@hotmail.no

Berit H. Hansen
Krokemoveien 83
3244 Sandefjord
Mail: berit@cateringconsult.no

Kjersti Herland Stenberg
3576 Hol


Gro Leyser Henriksen
Farrisveien 45
3948 Porsgrunn
Mail: gro.henriksen@c2i.net

Anna Lise Sortland
Senter for helse og velvære
Hamnegata 20, Leirvik
5400 Stord
Mail: klinikk_hildegard@hotmail.com

Elisabeth Mo
Svealia
Øyabakken
6655 Vindøla
Mail: emo@svorka.net

Terje Valentinsen
Naturterapier
Teglværkstunet 8 B
7048 Trondheim

Lene Johansen Rye
Oppigård
7070 Bosberg


Rita K. Gaustad
7120 Leksvik
Mail: jdre@frisurf.no


Trine A. Dahlmo
Nlpcoachteam
NLP Coach Team AS
Mail: trine@nlpcoachteam.no


Tove Seljevold
Kraksletta
9057 Vikran
Mail: tove.seljevold@wavelan.no

Tine Larsen
Embrace life
Phytoakademiet.no
Vardnes Urtegård
Vardnesveien 132
9372 Gibostad
Mail: post@embracelife.no


Søg en Phytoterapeut® på Island

Margrét Sigurdadottir
Austerberg 4
111 Reykjavik
Mail: maggysig@mi.is

Ragna Lara Olgeirsdottir
Gilsbakki 10B
860 - Hvolsvöllur
Mail: ragnalarao@hotmail.com


Søg en Phytoterapeut® i Sverige

Eva Engdahl
Embla Biopati
Bredgaten 2
302 45 Halmstad
Mail: eva@emblabiopati.se